Dolar yükselişini sürdürüyor! İşte ilk rakamlar...

Dolar/TL , haftanın ilk gününde 5.25 altına inmesine rağmen dolardaki küresel değerlenme ve  Dolar  endeksinin (DXY) yeniden 97 puan üzerine çıkmasıyla yükseliş eğiliminde. Gelişmekte olan ülke paraları Tür

haber7
0

Dolar endeksinde yaşanan yükseliş 9. gününe girerken ,  Fed  in şahin mesajlarını güvercine çevirmesiyle başlayan gelişen ülkeler para birimlerindeki iyimserlik yerini değer kaybına bıraktı.

Dolar endeksi , aralık ayında  Fed  in çok keskin sıkılaşma mesajları verdiği dönemdeki seviyesine yani 97 puan üzerine yeniden çıkarken gelişmekte olan paralar yüzde 1-2 arasında değer kayıpları yaşadı. 

Türk Lirası ise Rus rublesi ile birlikte bir nebze pozitif ayrışırken kayıplarını yarım puan altında tuttu anca akşam sığ piyasada dolar/TL dün çıktığı 5.27 üzerinden bir atak daha yaparak 5.2860 TL yi gördü.

Dolar kuru 12 şubat sabahında yükseliş eğilimini koruyarak 5.28 üzerinde güne başladı. Euro ise euro bölgesindeki zayıflamaya bağlı olarak 5.95 in biraz üzerinde.

Yurt içinde  piyasalar  bu hafta açıklanacak olan ödemeler dengesi , TCMB enflasyon beklenti anketi , işsizlik , bütçe gerçekleşmesi ve Aralık ayı sanayi üretimini izleyecek. S&P nin açıklayacağı Türkiye raporunda bir görünüm değişikliğine gidip gitmeyeceği de bir başka merak konusu. 

Morgan Stanley nin son raporunda Türkiye nin özel sektörün döviz cinsi borçluluğuna dikkat çekilerek ekonomideki gidişatın V değil L ya da U şeklinde olacağı belirtildi. ABD - Çin arasındaki ticaret görüşmeler de piyasaların odağında.

Piyasalar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =