Apple  , hizmetlerinde veya programlarındaki açıkları keşfeden kişilere ödül programlarıyla biliniyor. Türk yazılımcı Melih Sevim , iCloud’daki kritik bir  hatayı  firmaya bildirdikten sonra  Apple  iletişimi keserek hatay

haber7
0

Apple’ın bulut hizmeti iCloud’daki kritik bir  hata  Ocak ayının son günlerinde  Türk  yazılımcı Melih Sevim tarafından keşfedildi. Bu  hatayı  bulduktan sonra direkt firmaya ileten Sevim hatta video ile açıklayarak yayınladı. Apple’ın bu tür olaylarda açığı keşfeden kişilere belirli ödüller verdiği biliniyor.

ABD’li teknoloji firması Sevim’den açığın ne olduğunu tüm teknik detaylarıyla öğrendikten sonra kendisiyle iletişimi kesiyor. Sorunun ne olduğunu tamamen öğrenen  Apple  bir anda bu  hatayı  sessizce gideriyor. Daha sonrasında ise vereceklerini iddia ettikleri ödül hakkında da hiçbir gelişme olmadı. Ayrıca yabancı basında yer alan haberlere  Apple  tarafından hiçbir geri dönüş yapılmadı.

Melih Sevim iCloud servisindeki hatanın detaylarını donanımhaber.com sayfasında aşağıdaki şekilde paylaştı. Ayrıca YouTube a da video olarak açığın nasıl meydana geldiğini yükledi.

“Geçtiğimiz sene Ekim ayının sonlarında , eski iphone telefonumun kurulumunu yaparken bir yazılım hatası fark ettim. Bunun sonucunda bu hatanın nereye varacağını merak ederek bulduğum açık üzerinde çalışmalara başladım. Çok teknik detaya girmeyeceğim fakat çalışmalar sonucunda elde ettiğim bulgu şu şekilde oldu , Her hangi bir onay mekanizmasına takılmadan istediğim telefon numarasını , kendi icloud hesabımda kendi telefon numaram olarak ayarlayabiliyordum. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =