Af Örgütü'nden kan donduran Arakan açıklaması! Kanıtlara ulaştık

Uluslararası Af  Örgütü  (Amnesty International) , Myanmar'da  Arakan  halkına karşı hak ihlallerinin devam ettiğine yönelik yeni kanıtlar olduğunu bildirdi.

haber7
0

Af Örgütü  nden  yapılan yazılı açıklamada ,  Myanmar  güvenlik güçlerinin Arakan’da köyleri bombaladığı , halkın gıdaya ve insani yardıma erişimini engellediği kaydedildi. Açıklamada , Birleşmiş Milletlerin (BM) ve bağımsız uluslararası yardım kuruluşlarının faaliyetlerinin ,  Arakan  eyaletindeki çatışmalardan etkilenen 5 kasabada engellendiği belirtilerek , buralarda sadece  Kızılhaç  ve Dünya Gıda Programına izin verildiği ifade edildi.

Güvenlik güçlerinin , muğlak ve baskıcı yasaları kullanarak bölgedeki sivilleri gözaltına aldığı belirtilen açıklamada , Arakan’da 2017’nin temmuz ve ağustos aylarında işlenen katliamlardan sorumlu birliklerin , son haftalarda yeniden bölgeye sevk edildiği bilgisine yer verildi.

Açıklamada , bölgedeki son operasyonların  Arakan  ordusunun 4 Ocak’ta bazı karakollara saldırılarının ardından başladığı ve 28 Ocak itibarıyla bölgede 5 bin 200’den fazla insanın yerinden edildiği de aktarıldı.

"MYANMAR ORDUSU İNSAN HAKLARINA RİAYET ETMEDEN HAREKET EDİYOR"

Af Örgütünün Kriz Direktörü Tirana Hassan , son operasyonların ,  Myanmar  ordusunun insan haklarına riayet etmeden hareket ettiğinin yeni bir göstergesi olduğunu belirterek , "Meskun köylerin bombalanması ve gıda tedarikinin engellenmesi , hiçbir koşul altında haklı gösterilmez. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =