Yemek için kilometrelerce yol geliyorlar!

Gümüşhaneli genç girişimci Hüseyin Kalaycı , siron , yoğurt ve Zigana dağlarının lezzetli etini birleştirerek ‘Ardasa Siron Kebabı’ yaptı. Ürünün marka tescilini de yapan Kalaycı , kebabı tatmak i&

haber7
0

Gümüşhane’nin Torul ilçesi nüfusuna kayıtlı Kalaycı , Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra bir devlet bankasında bireysel portföy yöneticisi olarak 3 ,5 yıl görev yaptıktan sonra görevinden istifa etti.

 

 

Bodrum’da bir restoran işletmeye başlayan Kalaycı , gezilecek yerde sıkıntı yaşanmamasına karşın Gümüşhane’de ne yenir sorusuna çok fazla cevap bulamayınca memleketinde  Yemek  olarak sunulabilecek bir ürün arayışına girdi.

 

 

Evde amatörce bazı yemekler yaptıktan sonra Gümüşhane’de oldukça fazla kullanılan sirondan dünyanın en lezzetli işlenmemiş etlerinden birisi kabul edilen Zigana dağlarını otlayan hayvanlarını etini birleştiren Kalaycı , onlarca deneme gerçekleştirdikten sonra siron , yoğurt ve eti birleştirerek tescilini de aldığı “Ardasa Siron Kebabını” vatandaşların beğenisine sundu.

İnce açılan yufkaların katlanarak doğranması ve ardından kurutulması sonucu üretilen yöresel ürün olan sironun üzerine yoğurt serdikten sonra Zigana dağlarında yayılan hayvanların etini seren Kalaycı , yeşilliklerle süslediği tabağının üzerine organik tereyağı sosuyla servisini tamamlıyor.

Eski adı “Ardasa” olan ve kuzeydoğu seferi sırasında otağını buraya kuran Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey den ‘Torul’ adını alan ilçede onun adına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =