Wall Street Journal gazetesinden çok çarpıcı PKK/YPG tespiti!

Amerikan  Wall   Street   Journal  gazetesi , YPG/PKK terör örgütünün , Beşşar Esed rejimi için önemli bir ham petrol tedarikçisi haline geldiğini yazdı.

haber7
0

Amerikan  Wall   Street   Journal  (WSJ) gazetesi , YPG/PKK ile Beşşar Esed rejiminin arasındaki petrol ticaretine ilişkin bir haber yayımladı.

Gazete , ABD istihbaratına ve lojistiği sağlayan kamyon şoförlerine dayandırdığı haberde , YPG/PKK nın , ABD ve Avrupa tarafından Esed rejimine petrol tedarik ettiği için yaptırım listesine konulan Qatirji Group adlı şirkete büyük oranda ham petrol sattığını yazdı.

Haberde söz konusu petrolün , Suriye nin doğusunda YPG/PKK kontrolündeki 30 kilometrekarelik bir alandan çıkarıldığı ifade edilirken , DEAŞ ın da geçmiş yıllarda aynı bölgeden petrol çıkararak aynı şirketle ticaret yaptığı vurgulandı.

WSJ nin haberinde , ABD Hazine Bakanlığı ve Qatirji Group yetkililerinin konuya ilişkin yöneltilen sorulara cevap vermekten kaçındığı da ifade edildi.

ABD , 2011 yılında ülke genelindeki protestoculara uyguladığı şiddet sebebiyle Esed rejimine petrol satımını yasaklamıştı.

Daha önce de YPG/PKK ve Esed rejiminin , petrol transferini hızlandırmak için Deyrizor da Fırat Nehri nin altına , YPG/PKK işgalindeki Şuheyl beldesinden rejim kontrolündeki Bukris beldesine boru döşediği ortaya çıkmıştı.

ABD destekli terör örgütü , Suriye deki petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70 ini işgal ediyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =