İstanbul'da 5.8 büyüklüğünde 'yavaş deprem' meydana gelmiş!

İngiliz basını , 2016 yılında İstanbul'un birkaç kilometre güneyinde 5.8  büyüklüğünde  bir  deprem  olduğunu yazdı. Araştırmacılara göre 2016'daki bu  yavaş   deprem  , Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın

haber7
0

İngiliz  The Guardian gazetesi  , 2016 yılı yaz aylarında  İstanbul  da 5.8 büyüklüğünde bir  deprem  yaşadığını yazdı. "Earth and Planetary Science Letters" adlı jeoloji yayınında yer alan makaleye dayandırılan haberde "yavaş deprem" olarak adlandırılan bu sarsıntının yaklaşık 50 güne yayıldığı belirtiliyor. Deprem in merkez üssünün ,  İstanbul  un birkaç kilometre güneyi olduğu , bu depremi bölgede inceleme amaçlı bir sondaj deliğindeki gerilme-ölçerden elde edilen veriyle saptadığı detaylarına yer veriliyor.

Deprem uzmanı Patricia Martinez-Garzon başkanlığındaki ekibin araştırmasına göre eğer bu  yavaş   deprem  bir seferde enerjisini açığa çıkarsaydı , o zaman 5.8 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı  meydana   gelmiş  olacaktı. Araştırmacılara göre 2016 daki bu  yavaş   deprem  , Kuzey Anadolu Fay Hattı nın yeniden hareketlenmesi anlamına gelebilir. Garzon , "Bu , fay hattının diğer parçalarını kırılmaya yaklaştırmış olabilir , ancak resmin tamamını görmek için daha fazla veriye ihtiyacımız var" dedi.

 

 

Jeologlara göre  Türkiye  üzerinde gerilme , Asya kıtasının  Avrupa  ya ilerlemesinden dolayı doğudan batıya hareket ediyor.

YAVAŞ  deprem  NEDİR?

Yavaş depremler , yer sarsıntısı sonucu enerjinin saniyelerden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =