SpaceX personel taşıyıcı mekiği için test tarihini belirledi

ABD'li uzay  mekiği  ve roket üreticisi  SpaceX  , Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği  personel   taşıyıcı  Dragon Crew mekiğinin insansız uçuş testini 2 Mart'ta yapacak.

haber7
0

NASA dan yapılan açıklamada ,  SpaceX  in Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) özel şirketlerce üretilen mekiklerle astronot taşımayı amaçlayan "Ticari Mürettebat Geliştirme Programı" kapsamında üretilen  personel   taşıyıcı  Dragon Crew mekiğinin insansız uçuş testini 2 Mart ta yapacağı bildirildi.

Test kapsamında ABD nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi nden ,  SpaceX  üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak Dragon Crew  mekiği  ISS e ulaşmaya çalışacak. Testin başarılı geçmesi halinde mekik , temmuz ayında insanlı  test  uçuşunda 2  NASA  astronotunu ISS e taşıyacak.

Öte yandan , Ticari Mürettebat Geliştirme Programı içinde yer alan ABD li havacılık şirketi Boeing in de "Starliner" adlı  personel   taşıyıcı  mekiğinin insansız uçuş testini nisanda , onun başarılı olması halindeyse insanlı uçuş testini ağustosta yapmayı planladığı belirtildi.

İnsanlı  test  uçuşlarının ardından her iki mekik projesi de  NASA  nın sertifikasyon prosedüründen geçecek. Prosedürleri tamamlamaları halinde ISS e astronot taşımaya başlayacak.

Amerikalı astronotlar hala ISS e Rusya tarafından taşınıyor. Bu konuda Rusya ile yapılan anlaşmanın süresi Nisan 2019 da doluyor. Bu tarihten sonra özel şirketlerin insanlı uçuşlarının devreye girmesi bekleniyor.

NASA geçen yıl ağustos ayında yaptığı açıklamada , Boeing in "CST-100 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =