Laz böreği tescillendi

Karadeniz bölgesinin vazgeçilmez tatları arasında yer alan  Laz   böreği  iki yıllık çalışmaların ardından tescillendi. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ,  hamsili ekmek  içinde başvuru yaptıkla

haber7
0

Artvin’in Hopa ilçesinde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından ‘Coğrafi İşaretli Ürünlerde Kooperatifçilik Stratejisi’ konulu bilgilendirme ve tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda bir süre önce coğrafi işaret alınan Hopa  Laz  Böreği’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantı öncesi konuklara  Laz  böreği ikram edildi. Artvin Valisi Yılmaz Doruk ,  Laz  böreğini ilk kez tadarken “Mükemmel bir börekmiş.  Laz  böreğinde farkını hissettiren bir tat var” dedi.

Ardından yapılan toplantıda söz alan Vali Doruk , Artvin’in kültürü ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin İsviçresi olduğunu iddia etti. Vali Doruk Artvin’in yerel , geleneksel ürünler olarak adlandırılan unsurlar bakımında da çok zengin bir il olduğunu kaydederek "Bunların ekonomiye kazandırılması lazım. Çünkü biz geleceğimizi turizmde görüyoruz. Bu yerel ürünler turizmin tamamlayıcı unsuru durumunda. Turistler farklı şeyler arıyor. Onlara burada sunacağımız , olabildiğince çeşitli alternatiflerimiz var. Doğamız bir alternatif ama onun dışında yerel ürünlerimizi de değerlendirip turizmin hizmetine sunmalıyız" diye konuştu.

Doruk , Artvin’deki doğal ve yerel değerleri turizme kazandırarak ekonomik değere dönüştürmeye ihtiyaç olduğunu belirterek , "Bunu başarırsak istihdam alanı artacaktır. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =