Savunmadan ihracatta güçlü başlangıç

Savunma ve havacılık sanayisi geçen yılki  ihracat  rekorunun ardından bu yıla da hızlı başladı.

haber7
0

Türkiye nin ihtiyaçlarını karşılamanın yanında , sürdürülebilir büyüme için rotasını yurt dışına çeviren savunma ve havacılık sanayisi , 2019 yılına güçlü bir performansla başladı.

Türk savunma ve havacılık sanayisinin gösterdiği gelişim sonunda ortaya çıkan platform , sistem , ürün ve yeteneklere yurt dışı pazarlardaki talep artıyor.

Bunun yanında mevcut pazarlardaki ticaret hacmini geliştirmeye çalışan sektör firmaları , aynı zamanda var olan pazarlara yenilerini ekleyebilmek için yoğun bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmalar özellikle son dönemde meyvesini verirken ,  ihracat  rakamları da yukarıya doğru seyrediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre , geçen yılı 2 milyar 35 milyon 334 bin dolarlık  ihracat  rekoruyla kapatan savunma ve havacılık sanayisi , bu güçlü performansı 2019 yılına taşıdı.

Geçen yılın ocak ayında 106 milyon 506 bin dolar olan savunma ve havacılık ihracatı , Ocak 2019 da 175 milyon 83 bin dolara çıktı. Ocak ayında sektörün ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 64 ,4 arttı.

Savunma ve havacılık sanayisi , ihracatını yüzde 116 ,2 artıran gemi ve yat , yüzde 93 ,8 yükselten mücevherin ardından ihracatın en fazla arttığı üçüncü sektör oldu.

Sektörün 12 aylık ihracatı ise 2 milyar 103 milyon 829 bin doları buldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =