Zeytinyağı fiyatlarında düşündüren düşüş

Türkiye’nin  zeytinyağı  üretiminde önemli bölgelerinden biri olan Kilis’te zeytinyağının kilogram fiyatı bu yıl 10 ile 13 lira seviyesine kadar geriledi.

haber7
0

Kilis’te yağış ve kapalı gün sayısının üreticiyi etkilediğini söyleyen  zeytinyağı  üreticisi Şerif Mercimek , “ Zeytinin bir miktarı , yağışlardan dolayı yere düştü. Ağaçta kalan kısmı ise fazla miktarda su çekti. Zeytindeki yağ miktarı aynı kalıyor ancak kilogram ve kalite bazında oranı düşüyor. Sahip olduğu ağaç sayısı , elde edilen zeytin miktarı ve üretilen  zeytinyağı  ile önemli üretim merkezleri arasında yer alan Kilis’te geçtiğimiz yıl 18 ile 20 liraya kadar yükselen fiyatlar bu yıl asit oranına göre 10 ile 13 lira seviyesine geriledi.

Bu da üreticiye olumsuz yansıdı. Asit oranına göre 10 ile 13 Türk Lirası arasında üreticimiz  zeytinyağı  satarsa toptan zarar eder. Hiçbir şekilde para kazanamaz. Geçtiğimiz yıl  zeytinyağı  fiyatları bu aylarda 18 ile 20 Türk Lirası arasındaydı. Memleketimizde her şeyin fiyatı artarken ,  zeytinyağı  fiyatlarının düşük olması bizi düşündürüyor” diye konuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =