Avokado'da hedef 60 milyon!

Alanya  Avokado  Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen , 2019 yılında Türkiye genelinde 60  milyon  adet  Avokado  üretimi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

haber7
0

Alanya  Avokado  Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 2018 yılında avokadoda istenilen verimi , havaların istedikleri gibi geçmesiyle elde ettiklerini söyledi.

Üretimden ve satışlardan memnun olduklarını ifade eden Sevilgen ,  Avokado  satışında Türkiye sınırlarını da aştıklarını dile getirdi. Birçok ülkeye satışlar gerçekleştirdiklerini belirten Sevilgen , "Ukrayna , Romanya , Rusya , İran a satışlar gerçekleştirdik. Bu ülkelere 1  milyon  adet ürün satışı gerçekleştirdik. Bu sayı çok olmasa da birçok ülkeden bize talep gelmesi önemli." diye konuştu. 

Avokadoya olan talebin  üretim  artışına da yansıdığını anlatan Sevilgen , Türkiye  Avokado  üretiminin yüzde 70 ini Alanya nın geçen yıl karşıladığını belirtti. Alanya nın bu yıl üretimin yüzde 80 ini karşılayacağını , bunun da 45-50  milyon  adet  Avokado  üretimi demek olacağına dikkati çeken Sevilgen , şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıllarda 20  milyon  adet olan  Avokado  üretimi , 2018 de 40 milyona ulaştı. 2019 da ise Türkiye genelinde 60  milyon  adet bir beklentimiz var. "

Avokado ekim alanlarının genişlediğini sadece Alanya da 2 binden fazla küçük büyük üreticinin bulunduğunu dile getiren Sevilgen , "Resmi kayıtlarda ilçemizde 38 bin hektar alanda  Avokado  yetiştiriliyor ama tahminimiz bunun en az 50 bin hektarı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =