ABD'nin yeni tampon bölge planı ortaya çıktı: Yeni bir güç kurulacak

Wall Street Journal , ABD'nin Suriye'deki  tampon   bölge  planının ayrıntılarını yazdı. Gazeteye göre Trump yönetimi ,  tampon  bölgeyi  yeni  oluşturulacak bir Batılı gücün korumasını istiyor.

haber7
0

ABD nin  Suriye  den çekilmesinin ardından kurulacağı belirtilen  tampon  bölgeye ilişkin  yeni  bir iddia  ortaya  atıldı. Buna göre Washington , Batılı ülkelerden bir koalisyon oluşturmayı planlıyor , söz konusu  tampon  bölgeyi de bu koalisyonun korumasını istiyor.

Wall Street Journal ın üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre  ABD  ,  tampon  bölgenin müttefikleri Fransa , İngiltere ve Avustralya tarafından kurulmasını planlıyor. Washington ın kendi askerlerini çekip bu ülkelerin bölgeye yerleşmesi karşılığında askeri yardım önerdiği belirtiliyor.

Haberde , "ABD yönetimi hem Türkiye nin  Suriye  deki ayrılıkçı Kürtlere dair endişelerini gidermek , hem de Türk güçlerini ,  DAEŞ  le mücadele eden  ABD  destekli Suriyeli Kürtlerden uzak tutmak amacıyla , aralarında İngiltere , Fransa ve Avustralya nın da bulunduğu müttefiklerini  Suriye  nin kuzeyinde sorumluluk almaya ikna etmeyi umuyor. Türkiye ise bu fikre karşı çıktı" denildi.

MÜLTECİLERİ ÖNE SÜRDÜ

Gazetenin konuştuğu Avrupalı bir yetkili bu girişimi doğrularken , henüz resmi bir yanıt verilmediğini ve bir anlaşma yapılmadığını , görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Haberde ,  ABD  Dışişleri Bakanı  Mike Pompeo  nun önümüzdeki hafta  DAEŞ  karşıtı koalisyona üye ülkelerden mevkidaşlarını ağırlayacağına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =