Büyük fırsat! Düşüş 2019'da da sürdürecek

Ekonomideki dengelenme süreci ile cari işlemler açığında başlayan düşüşün 2019'da da etkili olması ve 20 milyar doların altına gerileyecek bir ödemeler dengesinin rahatlıkla finanse edilmesi bekleniyor.

haber7
0

Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olarak değerlendirilen ve nasıl finanse edileceği konusunda ekonomistler arasında çok farklı değerlendirmelere neden olan cari işlemler açığının , ekonomideki yeniden dengelenme sürecinde başlayan düşüşünü  2019  da da sürdürmesi bekleniyor.

Geçen yılın temmuz ayına kadar yükselen cari işlemler açığı ağustosta düşüşe geçerek son verinin açıklandığı kasımda 20 ayın en düşük seviyesi olan 33 milyar 932 milyon dolara geriledi. Geçen yılın ağustosundan itibaren üst üste 4 ay cari işlemler fazlası veren  Türkiye  ödemeler dengesindeki iyileşmenin bu yıl da devam etmesi öngörülüyor.

Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerle makro ekonomik verilerin yeniden dengelenme sürecine girmesinin ilk meyvesi cari işlemler tarafında alınırken , ihracatın rekorlar kırmaya devam etmesi , bu alandaki gelecek dönem beklentilerinin de iyimser tarafta yer almasını sağlıyor.

Cari açıktaki düşüş  fırsat  olarak değerlendiriliyor

Analistler , 2018 in ilk yarısında önemli bir sorun olarak değerlendirilen cari işlemler açığının 2018 in 8 inci ayında başlayan düşüşünü devam ettirmesiyle , cari işlemler açığının nasıl finanse edileceğine ilişkin endişelerin kısa ve orta vadede sona erdiğini kaydetti.

Cari açıkta öngörülen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =