Almanya'daki başörtüsü yasağı Avrupa Adalet Divanı'nda!

 Almanya  Federal İş Mahkemesi , Çiğdem K. adlı Türk kadının  başörtüsü  davasını  Avrupa   Adalet  Divanı'na sevk etti.

haber7
0

Almanya Federal İş Mahkemesinin internet sitesinden yapılan açıklamada ,  Avrupa   Adalet   Divanı  dosya hakkında görüş belirtilinceye kadar davanın ertelenmesine karar verdiğini vurgulandı.

35 yaşındaki Çiğdem K nin avukatı Georg Sendelbeck duruşmada , "başörtüsünün iş yerine gelince portmantoya asılacak bir kıyafet olmadığını" belirtti.

Federal İş Mahkemesi nin , işveren ile çalışan arasındaki hukuki sürtüşmenin tam olarak aydınlatılabilmesi için konuyu  Avrupa   Adalet   Divanı  na sevk ettiği bildirildi.

DAVA 2016 DA AÇILMIŞTI

Nürnberg teki kozmetik ürünler satan  Müller  adlı alışveriş mağazasında çalışan Çiğdem K. 2016 da doğum izni dönüşünde iş yerinde taktığı başörtüsüne izin vermeyen şirketi mahkemeye vermiş ve kazanmıştı.

Bir üst mahkeme olan Bavyera Eyalet İş Mahkemesi de işverenin açtığı temyiz davasını geçen yıl reddetmiş ve Çiğdem K yi haklı bulmuştu.

Bunun üzerine 15 bin çalışanı bulunan  Müller  mağazasının avukatları şirket özgürlüğünün kısıtlandığını savunmuş ,  Avrupa   Adalet   Divanı  nın 2017 de aldığı kararlara atıfta bulunarak davayı Federal İş Mahkemesi ne taşımıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =