Dünya çapında 50 sanatçı İsrail'e karşı harekete geçti!

 Dünya   çapında  50  sanatçı  BBC’ye , İsrail’de yapılacak  Eurovision  şarkı yarışmasının başka bir ülkeye taşınması için baskı uygulama çağrısı yaptı.

haber7
0

Dünya çapında 50 sanatçı BBC yi , İsrail de yapılacak Eurovision şarkı yarışmasının başka bir ülkeye taşınması için baskı uygulamaya çağırdı. 

 

 

Dünya çapında 50 sanatçı The Guardian gazetesinde yayımladıkları ortak  mektupla İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC ye bu yıl  İsrail  in Tel Aviv kentinde  yapılacak  Eurovision  şarkı yarışmasına desteğini çekmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) yarışmayı Kudüs ten Tel Aviv e taşımış  olmasının yeterli olmadığı belirtilen mektupta , "Bu , Filistinlileri ,  İsrail  in  topraklarını çalmasına , tahliyelere , öldürülmelerine , dövülmelerine ve daha başka  pek çok şeye  karşı  korumaz.  Eurovision  eğlence işi olabilir ama bu onu insan  hakları düşüncesinden muaf kılmaz.  İsrail  in Filistinlilerin insan haklarını  sistematik ihlalini görmezden gelemeyiz." ifadesi kullanıldı.

 

 

BBC yi , 8 Şubat ta İngiltere nin  Eurovision  adayının belirleneceği  "Sen Karar Ver" yarışması öncesinde  harekete  geçmeye çağıran sanatçılar , mektupta  şunları kaydetti:

"BBC Sen Karar Ver ilkesinin Filistinlileri de kapsaması gerektiğini  düşünmeli. Filistinliler  İsrail  in askeri işgalini kaldırmaya ve apartheid  olmaksızın yaşamaya kendileri karar veremiyor.  BBC , anayasası gereği ifade ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =