ABD'de korkunç iddia! Öyle bir teknoloji kullanıyorlar ki...

New York başta olmak üzere ABD’deki bir çok eyaletteki hapisanelerde , ‘ses takip sistemi’ kapsamında mahkumların ‘ses izleri’ni toplayan teknolojilerin kullanıldığı ortaya çıktı.

haber7
0

Adliye , cezaevleri , istihbarat gibi konular üzerine yoğunlaşan  internet haber portalları The Appeal ve The Intercept’in ortaklaşa hazırladığı araştırma haberde , hapishane yetkililerinin birçok eyalette yüz binlerce mahkumun ses izlerini kendilerinden habersiz veya baskıyla büyük ölçekli biyometrik veritabanlarına kaydettikleri bildirildi.

 

 

Haberde söz konusu teknolojilerin , mahkumların ‘ses izlerini’  biyometrik dijital veritabanlarına kaydederek bilgisayar algoritmaları ile  hapisane içi ve dışı yapılan telefon görüşmelerinde kişilerin kimliğini  belirlemek için kullanıldığı kaydedildi.

Yetkililer , New York , Teksas , Florida , Arkansas , Arizona , Connecticut gibi eyaletlerde kullanıldığı ortaya çıkan ‘ses tanıma teknoloji’sinin  hapisanelerde güvenliği ve sahtekarlığı önlemek için kullanıldığını savundu.

 

 

İnsan hakları ve sivil toplum savunucuları ise biyometrik  veritabanının şeffaf olmadığını ve rızaya dayanmadığını vurgulayarak , toplanan  verilerin hapisane dışındaki amaçlar için de kullanabileceği riskine dikkat  çektiler.

New York Adli Yardımlaşma Derneği dijital inceleme avukatı Jerome  Greco , söz konusu teknolojinin endişe verici olduğunu söyleyerek , “Eğer ailenizde  suça karışmış biri varsa ve sizin suçla bir alakanız yoksa , niye sizin  bilgileriniz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =