5 dolar ucuza satarak ambargoyu delecek

 İran  , Amerikan ambargosunu petrolün fiyatını 5 dolara düşürerek delmeyi hedefliyor.  İran   petrol  Bakanlığı , 1 milyon varil ham petrolü varil başına 56  dolar  24 sent üzerinden borsada satışa sunacakken , satışta en d&uu

haber7
0

İran Enerji Borsası nın (IRENEX) internet sitesinde yer alan açıklamada , 1 milyon varil ham petrolün varil başına 56  dolar  24 sent üzerinden 4 Şubat ta borsada satışa sunulacağı belirtildi.

Petrolün en az 5 bin ton ya da 35 bin varil olarak satılacağı kaydedildi.

Ambargoyu delmeyi hedefliyor

İran  petrol  Bakanlığı , ilk kez 28 Ekim de borsada satışa sunulan 1 milyon varil ham petrolü , varil başına 74  dolar  85 sent üzerinden , 11 Kasım da ikinci kez borsada satışa sunduğu 700 bin varil petrolü ise 64  dolar  97 sentten satmıştı.

Satışlar yüzde 20 riyal , yüzde 80 döviz üzerinden gerçekleştirilmişti.

Borsadaki üçüncü satışta alıcı çıkmadı

İran ın 21 Ocak ta borsada varil başına 52  dolar  42 sentten satışa çıkardığı 1 milyon varil ham petrole ise alıcı çıkmamıştı.

ABD nin  İran  ın  petrol  ihracatı ile 700 den fazla banka , şirket ve ülke vatandaşına yönelik yaptırımı 5 Kasım da yürürlüğe girmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney , daha önce yaptığı bir konuşmada , ABD yaptırımları nedeniyle  petrol  satışında yöntem çeşitliliğine gidilmesi ve özel sektörün de bu işte rol üstlenmesi gerektiğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =