İran borsada 56 dolardan petrol satacak

 ABD  yaptırımları nedeniyle  petrol  satışında zorlanan Tahran yönetimi , 1 milyon varil ham petrolü dördüncü kez Enerji Borsası'nda satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

haber7
0

İran Enerji Borsası nın (IRENEX) internet sitesinde yer alan açıklamada , 1 milyon varil ham petrolün varil başına 56 dolar 24 sent üzerinden 4 Şubat ta  borsada  satışa sunulacağı belirtildi.

Petrolün en az 5 bin ton ya da 35 bin varil olarak satılacağı kaydedildi.

Ambargoyu delmeyi hedefliyor

İran  petrol  Bakanlığı , ilk kez 28 Ekim de  borsada  satışa sunulan 1 milyon varil ham petrolü , varil başına 74 dolar 85 sent üzerinden , 11 Kasım da ikinci kez  borsada  satışa sunduğu 700 bin varil petrolü ise 64 dolar 97 sentten satmıştı.

Satışlar yüzde 20 riyal , yüzde 80 döviz üzerinden gerçekleştirilmişti.

Borsadaki üçüncü satışta alıcı çıkmadı

İran ın 21 Ocak ta  borsada  varil başına 52 dolar 42 sentten satışa çıkardığı 1 milyon varil ham petrole ise alıcı çıkmamıştı.

ABD nin  İran  ın  petrol  ihracatı ile 700 den fazla banka , şirket ve ülke vatandaşına yönelik yaptırımı 5 Kasım da yürürlüğe girmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney , daha önce yaptığı bir konuşmada ,  ABD  yaptırımları nedeniyle  petrol  satışında yöntem çeşitliliğine gidilmesi ve özel sektörün de bu işte rol üstlenmesi gerektiğini belirtmişti.

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 61 ,82 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =