BAE'yi kızdıracak sözler: Düşman şunu bilsin ki...

 İran  Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Muhammed Ali Caferi , Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İran'ın egemenlik iddiasında bulunduğu Basra Körfezi'ndeki Ebu Musa Adası'nı ziyaret ederek , "Düşmanlar bu adanın İ

haber7
0

İran devlet televizyonunun haberine göre , iki ülkenin mülkiyet hakkı iddia ettiği Ebu Musa Adası nı ziyaret eden Caferi ye Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Ali Rıza Tengsiri ve üst düzey komutanlar eşlik etti.

Ebu Musa Adası nı "İran ın kalbi" şeklinde niteleyen Caferi , "Düşmanlar bu adanın  İran  ın ayrılmaz bir parçası olduğunu bilmelidir. Savaşçılarımız adanın her bir noktasını kendi namusları gibi koruyorlar" ifadelerini kullandı.

Söz konusu ada gibi tartışmalı bölgelerde savunma ve istihbarat kapasitesini artırmaya devam edeceklerini belirten Caferi ,  Basra Körfezi  ndeki komşu ülkelerin "tahriklerinin" bir sonuç getirmeyeceğini dile getirdi.

İKİ ÜLKE EGEMENLİK İDDİASINDA BULUNUYOR

Hürmüz Boğazı na yakınlığı ve bölgedeki petrol potansiyeli sebebiyle stratejik konumda yer alan Ebu Musa Adası nda  İran  ve  BAE  egemenlik iddiasında bulunuyor.

Ebu Musa Adası , Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarıyla birlikte 1921-1971 yılları arasında İngiliz idaresi altındaydı. Kasım 1971 de İngiltere nin adaların kontrolünü  BAE  ye devrederek çekilmesinin hemen ardından  İran  adalarda hakimiyeti ele geçirdi.  BAE  , adalara askeri güçlerini konuşlandıran  İran  ı "işgalci" olarak niteliyor.

Adalar üzerindeki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =