Macron'un Mısır ziyareti! İnsan hakları öncelik değil

 Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron  , ülkesinde sarı yeleklilerin gösterileri devam ederken , heybesindeki 4 önemli konuyla ve Mısır'daki insan  hakları  ihlallerini görmezden gelerek bu ülkeye ilk resmi ziyaretini ger&cce

haber7
0

AA muhabirine  Macron  un pazar günü başlaması planlanan Kahire ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulunan uzmanlar ,  Libya  ,  Suriye  , askeri ve ekonomik iş birliği konularının görüşmelerin ana gündem maddesi olacağını ifade etti.

Mısırlı akademisyen ve uluslararası ilişkiler uzmanı Tarık Fehmi , son dönemde Paris ve Kahire arasındaki ikili ilişkilerin istikrarlı olduğunu ve bir kriz yaşanmadığını belirtti.

ANA GÜNDEM LİBYA

Macron un ziyaretinde görüşmelerde ilk sırayı  Mısır  ın da güçlü bir aktör olduğu  Libya  krizinin alacağını kaydeden Fehmi , ikinci sırada ise  Suriye  krizi , ABD in bu ülkedeki boşluğu nasıl doldurulacağı konusunun bulunduğunu söyledi.

Fehmi ,  Fransa  nın gelecek dönemde  Suriye  konusunda rol alması beklenen Arap ülkeleriyle iş birliğine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Mısır ın 2019 da Afrika Birliği dönem başkanlığını alacak olmasının da Paris için ekonomik anlamda çok önemli bir konu olduğunu dile getiren Fehmi , Filistin sorununun da  Macron  un ziyaretinde gündeme geleceğini ifade etti.

SİSİ İLE İLİŞKİLER GELİŞTİ

El-Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi nde uluslararası ilişkiler uzmanı olan  Said el-Lavandi  , Temmuz 2013 te askeri darbe yapan Abdulfettah es-Sisi nin 2014 te ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =