Rusya'dan 'Adana Mutabakatı' açıklaması

 Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , Türkiye ile Suriye arasında 1998'de imzalanan  Adana  Mutabakatı'nın yürürlükte olduğunu söyleyerek , "Bu mutabakatın özü , Türkiye'nin güvenlik ko

haber7
0

Lavrov , Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile Rabat ta düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin in Moskova daki görüşmesi ve  Adana  mutabakatına yönelik sorularını yanıtladı. 

Rusya ve Türkiye nin Suriye nin bütünlüğü ve egemenliğinin yeniden sağlanmasıyla ilgilendiğini belirten Lavrov , Erdoğan-Putin görüşmesinde bu konu hakkında bir kez daha mutabık kalındığını ifade etti. 

Lavrov , "Türk ortaklarımız nihayetinde kayıtsız şartsız hepimizin Suriye nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini yeniden tesis etmek istediğimizi teyit etti." diye konuştu.

Suriye nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasının ,  Rusya  ile Türkiye arasında bir anlaşma konusu olamayacağına vurgu yapan Lavrov , şöyle devam etti:

"Tampon bölge , güvenlik bölgesi hakkındaki tartışmalara gelince , bu ,  Rusya  ile Türkiye arasındaki bir anlaşmanın konusu olamaz. Bu , Suriye hükümetinin katılımıyla müzakere edilmelidir. Çünkü , sonuçta bu bölge de dahil olmak üzere bütün toprakların kontrolünü Suriye hükümetinin yeniden sağlaması gerekir. Bu herkes için çok açıktır. Eminim bu , bölgede mümkün olduğunca daha az yabancı müdahalenin olması bakımından en iyimser karar olacaktır."

Adana mutabakatının Türkiye ile Suriye arasında 1998 de imzalandığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =