Türkiye'den müthiş hamle!

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Sefine Tersanesi arasında imzalanan sözleşme kapsamında inşa edilecek Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi'nin (DİMDEG) savaş sistemi bileşenleri , ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı tarafından ya

haber7
0

SSB den yapılan açıklamaya göre , Sefine Tersanesi nde düzenlenen törende sözleşmeye ,   ASELSAN  Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün , HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol ve Sefine Tersanesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Demir Koloğlu imza attı.             

DİMDEG , öncelikle açık denizde harekat icra eden gemilerin/görev grubu unsurlarının desteklenmesi maksadıyla görev alacak.        

 Sahil desteği olmaksızın en az 4 geminin ikmal maddeleri (yiyecek , su , tıbbi malzeme , yakıt , cephane ve benzeri) bütünlemesini denizde ikmal yöntemiyle gerçekleştirebilecek olan  DİMDEG  , gemilerle üzerlerinde konuşlu bulunan insanlı ve insansız su üstü ve su altı araçlarının , helikopterlerin ve insansız hava araçlarının belirli bir seviyedeki bakım-onarımlarının yapılmasına da destek sağlayacak.        

DİMDEG , "komuta-kontrol gemisi" olarak görev yapmasının yanı sıra "savaş dışı harekat" kapsamında insani yardım ,  deniz  haydutluğuyla mücadele , doğal afet yardım , arama kurtarma , muharip olmayanların tahliyesi faaliyetlerine destek sağlayacak. 

GEMİDEKİ MİLLİ ÇÖZÜMLER

LHD gemisinden sonra  deniz  Kuvvetleri Komutanlığının ikinci büyük gemisi olacak  DİMDEG  , SSB ile yapılan sözleşme uyarınca ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =