Beydili Eğitim Kültür Ve Sosyal Dayanışma Derneği kuruldu

Türkiye'nin her coğrafyasına dağılan BEGDİLİ boyu zaman içerisinde Badıllı-Beydili-Baydili isimleri ile anılmaya başlanmıştır.

haber7
0

Anadolu Selçukilerin 19 Aralık 1055 tarihinde Bağdat ın fethi ile başlayıp ,Anadolu yu yurt edinişlerinde önemli rol üstlenen Begdili ler konar-göçer kültün ana unsurudur. Yüzyıllar içerisinde atayurt Horasan bölgesinden ,Anadolu ya göçleri devam eden bu kadim soy ,Moğol istilası ile birlikte 2.büyük göçünü Celaleddin Harzemşah döneminde Ahlat ve civarına yerleşerek;yaşadı.15 yüzyılda Diyarbakır a iskan edilen 125 bin çadırın çoğunluğu ve 16.yüzyılda Firuzbeg öncülüğünde Tokat civarına iskan edilen 87 bin çadırın yanında Anadolu nun her coğrafyası dağılan Begdililer;bugün alt aile kollarıda olmak üzere Sıraçlardan ,Reşvanlılara ,Ulaşlı lara ,Çakıroğulları na Cerit lere kadar ülke sınırlarını da aşan Irak ,İran ,Suriye ,Azerbaycan , Gürcistan ,Afganistan , Balkanlar ve Macaristan a kadar uzanan kadim bir tarihin ruhunu taşır.

 

 

Türkiye genelin de 15/16 Aralık 2018 tarihinde , 14 il ve 30 dernek ,federasyon başkanları ile Ankara da ilk divanını ve mutabakatını oluşturan akraba başkanların sesi;din ,dil ,ırk ayrımı gözetmeden ,siyaset üstü akrabalık hukukunu yaşatmak üzere kurumsallaşarak;bir ve beraberlik adına mutabık kalmıştır.

 

 

Bu doğrultuda ve İstanbul özelinde 8 ili kapsayan 14 dernek başkanının temelini attığı kurucu yönetim ile üst çatı hüviyeti taşıyan BADBEYDER (BADILLI BEYDİLİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =