İran ABD'yi suçladı! Siyahilerin hakları ihlal ediliyor

 İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif , Washington yönetimini siyahi vatandaşlarının haklarını  ihlal  etmekle suçladı.

haber7
0

İran Dışişleri Bakanı Zarif , Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ,  ABD  de gözaltına alınan  İran  devlet televizyonunun sunucusu siyahi kadın gazeteci Merziye Haşimi nin mahkemedeki ifadesinin tamamlanmasına kadar gözaltında tutulmasını eleştirdi.

Zarif , paylaşımında , "ABD hükümeti , bir gazeteci ve büyükanne olan Merziye Haşimi nin büyük jüri önünde ifadesini tamamlayana kadar hapsedilmesini nasıl bir kaçma riskinin gerektirdiğini açıklamalıdır." ifadesini kullandı.

Paylaşımının devamında ünlü siyahi Amerikalı aktivist ve insan  hakları  savunucusu  Martin Luther King  in öldürülmesine atıfta bulunan Zarif , "ABD , MLK suikastinden 50 yıl sonra dahi siyahi erkek ve kadınların vatandaşlık haklarını  ihlal  ediyor." ifadelerine yer verdi.

İran devlet televizyonuna bağlı yayın yapan İngilizce haber kanalı  Press TV  nin sunucusu Amerikan asıllı siyahi kadın gazeteci Merziye Haşimi , geçen hafta ailesini ziyaret için gittiği  Missouri  eyaletine bağlı St. Louis de gözaltına alınmıştı.

Press TV , gazetecinin yakınlarına dayandırdığı haberinde , Haşimi nin FBI tarafından Washington daki gözaltı merkezine gönderildiğini duyurmuştu. Haberde , İranlı gazetecinin gözaltına alındığı sırada başörtüsünün zorla çıkarılmak istendiği ve gözaltı merkezinde helal gıdalardan mahrum ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =