ASÜ'den hayvancılık ve ucuz et için önemli hamle!

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin , büyükbaş hayvanlarda et ve süt verimi yüksek ırklar elde etmek adına gerçekleştirilen  Embriyo Transferi  saha uygulamalarının giderek genişledi

haber7
0

Üniversiteler bazında Türkiye’de ilk kez ASÜ’de kurulan Embriyo Transferi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi , hayvancılıkta dışa bağımlılığı azaltmak için saha uygulamaları gerçekleştiriyor.

 

 

Yaklaşık 600 donörden alınan embriyolar yaklaşık 2 bin büyükbaş hayvana başarıyla uygulandı.

UCUZ ET İÇİN ÖNEMLİ BİR HAMLE

 

 

Projenin birkaç açıdan değerli olduğunu söyleyen  Rektör  Prof. Dr. Şahin , “Bu çalışma ülkemizdeki nitelikli hayvan sayısını arttırmak bakımından önemli. Et ve süt verimi yüksek ırkların elde edilmesi ülkemizin bu konuda yaşadığı dışa bağımlılığı en aza indirecektir. Bu da oldukça yüksek bir ekonominin ülkemizin kasasında kalması anlamına geliyor. Ayrıca proje , milletimizin daha uygun fiyatlara hayvansal gıda tüketmesinin yolunu açması bakımından da çok önemli” dedi.

Saha uygulamalarının projeye duyulan ilgiyi giderek arttırdığını; 8-10 bin başlık büyük işletmelerin de dikkatini çektiğini belirten Şahin , ileriye dönük hedefleri şu şekilde özetledi:

“Kısa süre içerisinde Merkezimize suni tohumlama laboratuvarı da kurulacak. Burada büyükbaş-küçükbaş hayvanlar ile balıklara yönelik üreme çalışmaları yapılacak ve eğitimler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =