Teşikle başladığı işte siparişleri yetiştiremiyor

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Kızyusuflu köyünde yaşayan 38 yaşındaki Gülizar Gözüsarı , proje yapıp teşvik aldığı sümbül ve  lale  yetiştiriciliği işinde Türkiye’nin her yerinde

haber7
0

Osmaniye İl Tarım Müdürlüğü tarafından başlatılan “Tarımda girişimci kadınlar güçleniyor” projesi kapsamında Kızyusuflu köyünde yaşayan Gülizar Gözüsarı köyde 50 metrekarelik bahçesinde  lale  ve  sümbül  yetiştiriciliği yapmak istediğini belirtir proje hazırlayıp sundu. Genç kadının projesi tüm projelere arasında 3’üncü oldu. 

Osmaniye İl Tarım Müdürlüğünden 7 Bin TL’lik teşvik alan Gözüsarı , aldığı bu teşvikle işe koyularak bahçesinde  lale  ve  sümbül  yetiştiriciliği yapmaya başladı. Köy evinin bahçesinde yaptığı  işte   lale  ve sümbüller henüz fide olmasına rağmen Türkiye’nin bir çok yerinden sipariş aldığını belirten Gülizar Gözüsarı’nın hedefi bahçesini büyütmek. 

Çiçek yetiştiriciliğinin zevkli bir iş olduğunu belirten Gözüsarı , “Komşularım bahçeme bakmaya geliyor. Onlarda yapmak istiyorlar. Benim yaptığım iş tüm kadınlara örnek olmalı. Projeyi kendim hazırlamıştım. Projem kabul gördü. 7 Bin TL teşvik alarak bu işe başladım. Bundan sonra ki amacım bahçemi büyütmek” dedi. 

Gülizar Gözüsarı’yı köyde bahçesinde ziyaret eden  Osmaniye  İl Tarım Müdürü İbrahim Sağlam ise “Alternatif tarım ürünleri ile ilgili bir projemiz vardı. 10 yeni ürün ilimize katmayı hedeflemiştik.  lale  ve  sümbül  soğanlarını alarak katkıda bulunduk. Şu anda 6 Bin adet fidesi var. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =