TÜRKAK, akreditasyon hizmeti veren tek kuruluş oldu

TÜRK Akreditayson Kurumu (TÜRKAK) , yapılan kanuni düzenleme ile  akreditasyon   hizmeti   veren   tek   kuruluş  oldu.

haber7
0

765/2008 sayılı Avrupa Birliği Tüzüğü hükümleri kapsamında Avrupa  akreditasyon  Birliği’nde üyesi bulunan ülkelerde uygunluk değerlendirmesi alanında yalnızca bir  akreditasyon  kuruluşunun hizmet vermesine izin veriliyor. Bu kapsamda ulusal  akreditasyon  kurumu olan TÜRKAK’ın Avrupa  akreditasyon  Birliği ile yapılan Çok Taraflı Tanıma Anlaşması’nın şartlarını sağlayamaması , bunun sonucunda da Türkiye’deki uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin uluslararası tanınırlığının kaybedilmesi söz konusu olacaktı. Yapılan düzenleme ile yasa dışı  akreditasyon   hizmeti  verme teşebbüslerinin önüne geçildi.

 

 

TÜRKAK tarafından yapılan açıklamada , söz konusu düzenlemeyi içeren 7161 sayılı kanunun , 17 Ocak 2019 tarihinde TBMM de kabul edilerek 18 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtildi.

Açıklamada , Türk  akreditasyon  Kurumuna İlişkin Çeşitli Hükümler Hakkında Kanun un 22 nci maddesinin , "TÜRKAK , Türkiye’de uygunluk değerlendirme faaliyetlerini akredite etmek üzere yetkili  tek  kurum olup , başka hiçbir tüzel ya da gerçek kişi  TÜRKAK  ın görev alanına giren kalibrasyon , deney , tıbbi deney , belgelendirme , muayene , doğrulama , yeterlilik testi sağlama , referans malzeme üretimi , numune alma ve diğer uygunluk değerlendirme faaliyetlerini akredite etme konusunda faaliyette bulunamaz , uygunluk ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =