İnsanlık tarihinde bir ilk: Filizlendi

Çin'in ocak ayının başında Ay'ın görünmeyen yüzüne indirdiği uzay aracında bulunan bitki tohumları filizlendi.

haber7
0

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) , 8 Aralık’ta dünyadan Long March-3 roketiyle fırlatılan ve 3 Ocak ta Ay’ın görünmeyen yüzüne iniş yapan uzay aracı Chang e-4 ile birlikte deney için gönderilen bitkilerin filizlendiğini gösteren fotoğrafları yayımladı.

Çin , gönderdiği uzay aracının en önemli nedenlerinden biri olarak açıkladığı deneyde Dünya’dan 6 canlı türünü Ay’ın öte yüzüne götürdü. Bunlar pamuk , kolza tohumu , patates , ipekböceği yumurtaları , maya ve çiçekli bir bitki türü olan fare kulağı teresi. Böylece Chang’e-4 , Ay’da mini bir biyosfer oluşturdu.

Bugün biyosfer deneyinin fotoğraflarını paylaşan CNSA , bazı bitkilerin filizlendiğini görüntüledi. Çin , bu görüntülerle birlikte bir bitkiyi başka bir gökcisminde filizlendirerek tarihte bir ilki başarmış oldu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =