Bir ülke daha plastik poşeti yasaklıyor

Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlayan  plastik   poşet  yasağı  ülke  geneline yayılıyor.

haber7
0

Belçika da , pazarlarda ücretsiz verilen tek kullanımlık plastik poşetler , en önemli çevre kirliliği nedenlerinden biri. Bu nedenle başkent Brüksel de 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren tek kullanımlık  plastik  poşetler tamamen yasaklandı.

Yasak , pazar yerleri , marketler , eczaneler , manavlar da dahil oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Brüksel de başlayan bu önlem , ülkenin diğer kentlerine de yayılıyor.

Kortrijk , Gent ve Sint - Niklaas ın da aralarında bulunduğu birçok kentte ,  plastik   poşet  yerine file , yeniden kullanılabilir çanta veya kese kağıdı gibi çevre dostu seçenekler teşvik ediliyor. Flaman Çevre Bakanı Joke Schauvlige , Şubat ayında Danıştay ın vereceği tavsiye sonrası ,  plastik  poşetleri tamamen yasaklamayı planlıyor.

Kortrijk kentinde artık pazarlarda  plastik   poşet  verilmeyecek. Gent , Lokeren , Sint - Niklaas ve Aalst ın da aralarında bulunduğu diğer kentlerde ise ,  plastik   poşet  yerine çevre dostu seçenekler deneniyor.

Gent Belediyesi , yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları yapmak için Ulusal Pazarcılar Birliği nden bir bütçe alıyor. Belediye tarafından yaptırılan çantalar , Tüketici Haftası nda halka dağıtılıyor.

Belediyeler , yeniden kullanılabilir bez çantaların yanı sıra file ve kese kağıdı kullanımını da teşvik ediyor.

PAZARDA POŞET ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =