Irak'tan Musul ve ABD askeri açıklaması

 Irak  Savunma Bakanlığı ,  ABD  askerlerinin Musul'daki  askeri  üslerden Haşdi Şabi ve  Irak  İçişleri Bakanlığı'na bağlı güçleri çıkardığı ve söz konusu üslere yerleştiği yönündeki h

haber7
0

İçişleri Bakanlığı na bağlı Güvenlik Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada , "Medyadaki bazı profesyonellikten uzak siteler tarafından yayımlanan  ABD  askerlerinin  Musul  daki üslerden Haşdi Şabi ve İçişleri güçlerini çıkartarak , söz konusu üslere konuşlandıkları yönündeki bilgilerin kasıtlı ve gerçek dışı" olduğu belirtildi.

 

 

Basın organlarına ve vatandaşlara resmi olmayan bilgilere itibar etmeme çağrısı yapılan açıklamada , "bir süredir dikkat çekmek ve meşhur olmak için bazı sitelerin yanlış bilgiler yaydığı" aktarıldı.

Irak taki bazı yerel medyada bugün ,  Musul  Barajı nı terör örgüt DEAŞ ın olası saldırılarına karşı korumak ve güvenlik açıklarını kapatmak amacıyla  ABD  askerlerinin  Musul  daki üslerden Haşdi Şabi ve İçişleri güçlerini çıkartarak , söz konusu üslere konuşlandıkları yönündeki bilgiler yer almıştı. 

 

 

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi geçen ay , ülkesinde sadece  ABD  li askerlere ait üs olmadığını açıklamıştı.

Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003 te  Irak  ı işgal eden  ABD  nin bu ülkede bilinen 9  askeri  üssü var.

ABD , 2011 de  Irak   tan  çekilse de buradaki varlığını söz konusu  askeri  üslerle güçlendirdi.  ABD  nin  Irak  ta halihazırda yaklaşık 5 bin  askeri  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =