MİKC 40 bin savaşçıyı devreden çıkaracak

Moro İslami Kurtuluş Cephesinin (MİKC) Bangsamoro Organik Yasası (BOL) onaylandıktan sonra Bangsamoro İslami Silahlı Güçlerinin (BIAFF) 40 bin savaşçısını  devreden  çıkaracağı bildirildi.

haber7
0

MİKC in Kuzeydoğu Mindanao Cephesi Komutanı Jannati Mimbantas , Manila Times a verdiği demeçte , hükümetin ve  MİKC  nin , müzakere barış panellerinin , bağımsız uluslararası izleme ekibi tarafından gözlemlenecek "uluslararası devre dışı bırakma zümresi (IDB)" oluşturduğunu ifade etti.

Mimbantas , uluslararası tarafta yer alan üyeler olarak Türkiye nin , Brunei ve Norveç ile 7 üyeli IDB yi yöneteceğini , General Reynaldo Abu ve Dr. Mario Abuja nın hükümet adına , Jannati ve Jack Abbas ın ise  MİKC  adına IDB de yer alacağını belirtti.  YASA ONAYLANDIKTAN SONRA  devreden  ÇIKARACAK MİKC in , yasa onaylandıktan sonra 40 bin savaşçıyı  devreden  çıkaracağını ve devre dışı bırakma işleminin üç aşamada gerçekleştirileceğini ifade eden Mimbantas , çeşitli silahlar dahil  MİKC  savaşçılarının yüzde 30 unun , BOL onaylandıktan hemen sonra devrede dışı bırakılmasının birinci aşamayı oluşturduğunu bildirdi.

İkinci aşamanın , Filipin Ulusal Polisi denetiminde Bangsamoro Polisi nin kurulmasından sonra yapılacağını belirten Mimbantas , bu aşamada savaşçıların ve çeşitli ateşli silahların yüzde 35 inin devre dışı bırakılacağını kaydetti.

Mimbantas , üçüncü aşamanın , her iki tarafın da tüm anlaşmalarının tam olarak uygulandığını beyan ettiği bir çıkış belgesi imzalamasıyla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =