Orhan Okay kabribaşında anılacak

Akademisyen yazar ve bir İstanbul beyefendisi olan M.  Orhan   Okay  , vefatının ikinci yılında mezarı başında 13 Ocak Pazar günü anılacak.

haber7
0

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ,  kültür sanat  alanında hizmet vermiş ve duruşuyla örnek olmuş şahsiyetlerden olan M.  Orhan  Okay’ı , vefatının ikinci yılında kabri başında anacak. Buluşma , Topkapı Çamlıca Mezarlığında 13 Ocak Pazar günü saat 13.00’de gerçekleşecek. 

ORHAN  Okay  KİMDİR?

Mehmet  Orhan   Okay  , 1931 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’ni ve ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü nü bitirdi. Artvin Lisesi nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Askerliğini yedek subay olarak tamamlayıp öğretmenliğe geri döndü. Diyarbakır Lisesinde iki yıl çalıştı. Buradan Erzurum Atatürk Üniversitesi ne Yeni Türk edebiyatı asistanı olarak girdi. 1963 te doktor unvanı aldı. 1975 te doçent , 1988 de profesör oldu. 1994 e kadar bu üniversitede , daha sonra Sakarya Üniversitesi nde görev yaptı. 1996 da emekli olup hemen ardından Fatih Üniversitesi nde öğretim üyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi nde redaktör olarak çalışmaya başladı.

İlk yazısını 1953 te Türk Sanatı nda yayımladı. İstanbul , Hareket Türk Dili , Türk Edebiyatı , Dergâh , Milli Kültür , Türk Kültürü , Türk Yurdu , Zaman ve başka dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı.

Batı Medeniyeti Karşısında Ahmet Mithat Efendi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =