Türkiye'nin "israf raporu" açıklandı

Ticaret Bakanlığınca açıklanan Türkiye  İsraf  Araştırması'na göre , haftada ortalama 2 ekmek israf edilirken , vatandaşların cep telefonu değiştirme sıklığı ortalama 3 ,7 yılı , otomobil değiştirme sıklığı 8 yıl v

haber7
0

Ticaret Bakanlığı ndan yapılan açıklamaya göre , Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2018 yılı  Türkiye   İsraf  Araştırması sonuçlandı. Araştırma , bakanlık koordinasyonunda , bir araştırma şirketi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri iş birliğiyle  Türkiye  genelinde 26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı.

Araştırma kapsamına giren bireyler , çoğunluğu 18-29 yaş aralığında , bin 405 ve 3 bin lira gelir grubunda , evli ve ücretli çalışanlardan oluştu. Araştırma , aylık ortalama hane giderleri , konut , otomobil ve eşya sahipliği , bireylerin israf algısı , gıda , ekmek , giyim tüketim davranışı ve israfı , geri dönüşüm kavramının toplumdaki yeri , bireylerin tasarruf , birikim ve borçlanma davranışları gibi pek çok başlıkta önemli tespitler içeriyor.

Gıda tüketim davranışları ve israfına ilişkin sonuçlara göre , bireylerin çoğu haftada bir gıda alışverişi yaparken , alışverişte en fazla marketler ve ardından pazarlar kullanılıyor. Türk halkının geleneksel yapısı ve alışkanlıklarına paralel olarak hanelerin büyük çoğunluğu evinde yemek pişiriyor.

2017 araştırma sonuçları dikkate alındığında bitirilemeden çöpe atılan yemek miktarında artış olduğu tespit edilirken , gıdaların tüketilmeden çöpe atıldığını belirtenlerin oranı yüzde 22 ,8 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =