Hindistan'da cami arazisine tapınak çağrısı!

Hindistan'da iktidardaki Bhartiya Janata Partisinin (BJP) Başkanı Amit Shah , Müslümanlar ve  Hindular  arasında on yıllardır anlaşmazlığa konu olan Babri Camisi arazisinde yeni bir Hindu tapınağı inşa edilmesi çağrısında

haber7
0

The Indian Express gazetesinin haberine göre , BJP Başkanı Shah , Başbakan Narendra Modi nin de katıldığı Ulusal İcra Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada  cami  arazisi için "BJP , Ram Mandir in (tapınak) en kısa sürede inşa edilmesini istiyor." ifadesini kullandı.

Yüksek Mahkeme , Babri Camisi arazisi davasıyla ilgili dün yapacağı görüşmeyi , 5 yargıçtan birinin davadan çekilmesi üzerine ertelemişti.

Başbakan Narendra Modi ay başında Babri Camisi arazisi anlaşmazlığı konusundaki herhangi bir kararın ancak yasal sürecin ardından değerlendirileceğini açıklamıştı.

YIKILAN CAMİNİN ARAZİSİ TARTIŞMA KONUSU

Tarihi  Ayodhya  şehrinde geçmişte Babri Camisi nin bulunduğu alan , uzun yıllardır Hindularla Müslümanlar arasında tartışma konusu olmayı sürdürüyor.

Radikal  Hindular  , Müslümanların 16. yüzyılda Hindu Kral Rama adına yapılan tapınağı yıktıklarını ve yerine  cami  inşa ettiklerini iddia ediyor.

Aşırılıkçı  Hindular  , Aralık 1992 de Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilen Babri Camisi ni yıkmıştı.

Caminin yıkılması , ülke çapında 2 bin civarında kişinin ölümüyle sonuçlanan ayaklanmalara neden olmuştu.

Hindistan da Müslümanlar , söz konusu alana yeniden bir  cami  ,  Hindular  ise tanrı kabul ettikleri Kral Rama nın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =