24 saatlik süre doldu! Gerilim yükseliyor

Irak merkezi hükümetine bağlı Terör Mücadele Polis Gücü'nün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayraklarının indirilmesi için dün verdiği 24  saatlik   süre  dolarken Kürdistan

haber7
0

KYB kendilerine tanınan mühletin sona ermesinin ardından yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada , IKBY bayrağının Kerkük te asılması krizinin , Irak Federal Mahkemesine taşındığı belirtilerek , "Mahkeme kararı olmadan hiçbir çözümü kabul etmiyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Kerkük te KYB nin parti ve teşkilat binası olmak üzere iki binada IKBY bayraklarının asılı kalacağı ifade edilen açıklamada , kentteki herhangi bir yere bayrak asılmasının sorumluluğunun da KYB de olmayacağı kaydedildi.

KYB NİN PARTİ BİNALARINA BAYRAK ASMASI

Süleymaniye merkezli KYB , 9 Ocak ta Kerkük kent merkezinde bulunan ve bir yıldan uzun süredir indirdiği IKBY bayraklarını yeniden astı. Bayrakların asıldığı görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşan KYB , Kerkük ün tartışmalı bölgeler arasında yer aldığını ve bayrak asma hakkının olduğunu savunmuştu.

Gelişmenin hemen ardından güvenlik güçleri sokak ve caddelere asılan IKBY bayraklarını indirirken , parti binasına asılanlara ise dokunmadı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =