Suu Çi'ye bir darbe daha! Geri alıyorlar

Londra'nın finans merkezi  City Of London  ,  Myanmar  Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San  Suu  Çi'ye 2017'de verilen Özgürlük Nişanı'nı  Geri  almak için harekete

haber7
0

City Of London Belediye Meclisinin dün gece yapılan oylamayla  Suu  Çi ye 2017 verilen Özgürlük Nişanı nı  Geri  alma sürecini başlattığı bildirildi.

Meclis üyesi Munsur Ali nin verdiği teklifle başlayan sürecin tamamlanması halinde ,  City Of London  tarihinde ilk kez bu nişanı verdiği kişiden  Geri  almış olacak.

Oylanan teklifte nişanın  Geri  alınma gerekçesi olarak  Suu  Çi nin  Myanmar  da "gerçekleşen soykırımı tanımaması ve buna karşı sesini yükseltmemesi" gösterildi.

City of London ın genellikle devlet başkanlarına verdiği nişanın sahipleri arasında Başpiskopos Desmond Tutu ve İngiltere nin eski başbakanlarından Winston Churchill gibi isimler de yer alıyor.

City of London dan yapılan açıklamada ,  Suu  Çi nin de başlatılan süreçten haberdar edileceği ve kendisinden bir yanıt beklendiği bildirildi.  City Of London  ın  Suu  Çi den gelecek yanıtı da değerlendirerek nihai kararını vereceği kaydedildi.

City of London , başkent  Londra  bünyesinde özel statülü bir belediye alanı niteliğinde. Kentin tarihi finans merkezi olma özelliğinden gelen statüsü , İngiliz demokrasisinin temel tarihi belgesi niteliğindeki  Magna Carta  da da yer alıyor.

İngiltere de 2017 sonunda Oxford kenti  Suu  Çi ye verdiği benzer nitelikteki nişanı  Geri  almıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =