Hollanda mahkemesinden FETÖ aleyhine karar!

Hollanda'da Rotterdam Mahkemesi , Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubuna "hain" ve "terör örgütü üyesi"denmesinin yasal olduğuna hükmetti.

haber7
0

Mahkeme tarafından açıklanan kararda , Sabah gazetesinin Rotterdam Belediye Meclisi ve  FETÖ  mensubu eski Rotterdam Belediye Meclis Üyesi Turan Yazır a karşı açtığı menfi tespit davasında , gazetenin yaklaşık iki yıl önce yayınlanan bir haberinde Yazır la ilgili yazdığı "hain" ve "terör örgütü üyesi" ifadelerinin yasal olduğu belirtildi.

Kararda , ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün önemli temel haklar olduğuna vurgu yapılarak , bir gazetenin toplumun habersiz kalmaması için toplumu etkileyen konular hakkında eleştirel ve uyarıcı ifadeler kullanabileceği ifade edildi.

Yazır ın  FETÖ  elebaşı Fetullah Gülen den sadece ilham aldığı savunmasının yetersiz bulunduğu ve  FETÖ  ye üye olduğu yönündeki bilgilerin doğruluğuna ilişkin yeterli delil olduğu vurgulanan kararda , Türkiye nin en yüksek yargısının  FETÖ  yü terör örgütü olarak nitelendirmesi nedeniyle gazetenin bu kelimeyi kullanmasında bir sakınca olmadığı da kaydedildi.

Öte yandan mahkeme , söz konusu haberde Yazır ın dolandırıcı olduğu ve bazı Türk vatandaşlarının ismini  Hollanda  polisine verdiği haberinin kaynak yetersizliğinden dolayı gazetede tekzip yayınlanmasına  karar  verdi.

Sabah gazetesinin avukatı Ejder Köse , AA muhabirine yaptığı açıklamada , "Avrupa da ilk defa bir mahkeme  FETÖ  kelimesinin kullanılmasının yasal ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =