YHT'lerde taşınan yolcu sayısı 45 milyona yaklaştı

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen yüksek hızlı trenlerle (YHT) geçen yılın sonuna kadar 44 ,8 milyon kişi yolculuk yaptı.

haber7
0

TCDD Taşımacılık AŞ den aldığı bilgiye göre , Türkiye de 2009 da Ankara-Eskişehir hattıyla yüksek hızlı tren işletmeciliğine geçilirken , 2011 de Ankara-Konya , 2013 te Eskişehir-Konya , 2014 te Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Konya-İstanbul seferleri başladı.

Böylece , birçok kente günübirlik seyahat mümkün hale gelirken , Ankara ve İstanbul dan Kütahya , Tavşanlı , Afyonkarahisar , Denizli , Karaman , Antalya ve Alanya ya  YHT  ve otobüs ya da konvansiyonel tren bağlantılı kombine taşımacılık imkanı sağlandı. 

Ankara-Eskişehir hattında geçen yıl 1 ,4 milyon , Ankara-Konya hattında 2 ,2 milyon , Ankara-İstanbul (Pendik) hattında 3 ,2 milyon , Konya-İstanbul (Pendik) hattında ise 1 ,2 milyon olmak üzere 8 milyon  yolcu   YHT  ile seyahati tercih etti.

Ankara-Eskişehir hattında 16 ,6 milyon , Ankara-Konya hattında 13 ,3 milyon , Ankara-İstanbul (Pendik) hattında 11 ,4 milyon , Konya-İstanbul (Pendik) hattında da 3 ,5 milyon olmak üzere geçen yılın sonu itibarıyla 44 ,8 milyon kişi yolculuk yaptı.

Bugüne kadar bin 213 kilometre  YHT  hattı işletmeye alındı. Bin 870 kilometre  YHT  ve bin 290 kilometre hızlı demir yolu hattının inşası sürüyor. Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında  YHT  hattı yapım çalışmaları da devam ediyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =