Yenibaharın faydaları nelerdir? Her bir tanesi şifa deposu...

Tropikal bölgelerde yetişen bir bitki çeşidi olan  yenibahar  son günlerde popüler olması sebebiyle faydaları büyük merak konusu oldu.  yenibahar  Damar sertliğini önler , hazmı kolaylaştırır , mide ve bağırsak ga

haber7
0

Halk arasında  yenibahar  olarak adlandırılan pimenta bitkisi ,mersingiller familyasından baharat elde edilen bir bitkidir.  Her  tarafı kokuludur. Kokusu ve tadı tarçın , karanfil , karabiber ve hindistancevizine benzer. Baharat olarak kullanılır. Özellikle köftelerde tercih edilir.

 

 

Çiçekler , dalların ucunda ve yaprak koltuklarından çıkar. Kimoz durumunda (çiçek , fazla sayıda yan dal oluşturur) ve beyaz renklidir. Kokusu karanfili andırır. Meyvesi bakla (üzümsü)’dır. Meyveleri olgunlaşmadan toplanır. Meksika ürünü meyve daha büyük fakat kalite daha düşüktür. Olgunlaşmadan toplanan meyveler; kırmızımsı-kahverengi ve küre şeklindedir.

 

 

PEKİ YENİBAHARIN  FAYDALARI  NELERDİR?

Yenibahar baharatı yemeklere eklendiği zaman sağlam bir gaz giderici özelliğe sahiptir. Sindirimi pozitif yönde etkileyen bu baharat , kusma , mide bulantısı ve ishal gibi sorunların giderilmesinde de önemli bir rol oynar.

Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Potasyum içermesi sebebiyle kan basıncını kontrol etmeye ve kalp hızını düzenlemeye yarar.

Yenibaharın anti-mikrobik , anti-bakteriyel ve anti-septik yönleri diş sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bakterilerle mücadele etme özelliğine sahip ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =