Aile hekimlerinin rapor yükü ortadan kalkıyor!

 Aile   hekimlerinin  asıl görevlerinin yapılmasının önüne geçen sağlık raporu taleplerine  Sağlık Bakanlığı  müdahale etti.  Aile  hekiminden istenen  rapor  çeşidi 400’ü geçiyordu. Artık Sağlık

haber7
0

Türkiye’de bebeğinden yaşlısına , tüm yaş grupları ile temas halindeki tek meslek olan  Aile  Hekimliği , birinci basamak sağlık hizmetlerinde ve koruyucu sağlık hizmetlerinde çok büyük öneme sahip. Ancak  Aile  Hekimleri sürekli artan  iş yükleri ve kendilerinden talep edilen sayısı 400’ü bulan raporlar sebebiyle mesleklerini yapamaz hale gelmişlerdi. 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF’in konuyu gündeme getirmesi ile  Sağlık Bakanlığı  konuya müdahale etti.  Sağlık Bakanlığı  yetkililerinden oluşan uzman heyet ile  Aile  Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Ankara’da bir araya gelerek konuyu detaylıca görüştüler. 

Satranç Oynayabilir – İzcilik Kampına Gidebilir – Sek Sek Oynayabilir Raporları Tarihe Karışıyor

Toplantıda alınan karara göre bundan böyle  Sağlık Bakanlığı  mevzuatında olmayan hiçbir konu için  Aile  Hekimlerinden  rapor  talep edilemeyecek. İş , okul , kurs ve benzeri sebepler için  rapor  ihtiyacı olması durumunda Kurumlar önce taleplerini Sağlık Bakanlığına iletecek. Sağlık Bakanlığının raporlar ile ilgili mevzuatına göre süreç ilerletilecek. 

Konuyla ilgili konuşan AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan , gelinen noktanın umut verici olduğunu söyleyerek şunları ifade etti. “Ülkemizde maalesef son yıllarda  rapor  konusu içinden çıkılamaz bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =