Pakistan Başbakanı İmran Han Konya'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan  Pakistan   Başbakanı   İmran   Han  , Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti

haber7
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın davetlisi olarak Türkiye ye resmi ziyarette bulunan  Pakistan   Başbakanı   İmran   Han  , Mevlana Müzesi ni ziyaret etti.

İmran  Han  ,  Konya  Havalimanı nda  Konya  Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve il protokolünce karşılandı.

Daha sonra beraberindeki heyetle Mevlana Müzesi ne giden konuk Başbakan , burada Hazreti Mevlana nın kabri başında dua etti , yetkililerden bilgi aldı.

İmran  Han  , müze çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada , sufizmin takipçisi olduğunu söyledi.

Sufizmi takip eden herkes gibi kendisinin de Hazreti Mevlana nın kitaplarını , eserlerini okuduğunu aktaran  İmran   Han  , "Pakistan ın ideolojik babası olan Muhammed İkbal in , ideolojik babası Mevlana Celaleddin Rumi yi ne kadar çok sevdiğini biliyorsunuz. Mevlana Celaleddin Rumi , evimizin adı. Kitaplarını okudum. Bir Mevlana uzmanı değilim ama kitaplarını yeterince okudum. Mevlana , sufizmin en büyük temsilcisidir."

Daha önce geldiği Türkiye de Mevlana Müzesi ni ziyaret etme fırsatı bulamadığını belirten  Han  , "Eylül 2017 de iki oğlumla İstanbul a gelmiştim. Buraya çok gelmeyi istedik ama gelemedik. Bu sefer gelebildik." dedi.

Pakistan Milli Şairi Muhammed İkbal in makamında dua eden  Han  a , Mevlana nın eseri Divan-ı Kebir ve tablo hediye edildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =