Ekmeklerini 'kar'dan çıkartıyorlar!

Hakkari'de bazı vatandaşlar , yoğun  kar  yağışı sonucu ev ve iş yerlerinin çatılarında biriken karı temizleyerek ekmek parasını kazanıyor

haber7
0

Hakkari de yaz aylarında genellikle inşaatta çalışan bazı vatandaşlar , kışın gelmesiyle çatılardaki karı temizleyerek geçimini sağlıyor.

Kar kalınlığının yarım metreyi aştığı  Hakkari  de bazı vatandaşlar , çıktıkları çatılarda düşmemek için bir ucunu beline bağladığı ipin diğer ucunu çatıdaki baca , demir ya da başka bir noktaya sabitliyor.

GÜNLÜK 100-150 LİRA

Ardından küreklerle çatıdaki karı temizleyen işçiler , günde 100-150 lira kazanarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Vatandaşlardan Bünyamin Kaya , kış aylarında çatılara çıkıp belli bir ücret karşılığında  kar  temizlediklerini ve ücretin çatıların büyüklüğü ile  kar  kalınlığına göre değiştiğini söyledi.

EKMEK KAZANMAK ÇOK ZOR

Kaya , çalışmayı ekip olarak gerçekleştirdiklerini anlatarak , "Bazı çatıları bir günde , bazılarını 4-5 saatte temizliyoruz. Kente son günlerde yoğun  kar  yağdı. Burada bizim gibi çalışan çok kişi var. Çoluk çocuğuna ekmek kazanmak için bu işi yapıyorlar. Tehlikelidir ama yapabilecek bir şey yok. Önlem aldıktan sonra çalışmaya başlıyoruz." dedi.

Hayrettin Kayar da çatılarda  kar  fazla olduğu için oldukça yorulduklarını ifade ederek , "Ekmek kazanmak çok zor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =