ABD'den İsrail'e büyük darbe!

 İsrail  ile  Hırvatistan  arasında 12 adet F-16 uçağının satışını kapsayan anlaşmayı , istifa eden  ABD  Savunma Bakanı James Mattis’in engellediği iddia edildi.

haber7
0

İsrailli bir yetkili ,  ABD  Savunma Bakanı James Mattis’in  İsrail  ile  Hırvatistan  arasında 500 milyon dolar  değerinde 12 adet F-16 uçağının satışıyla ilgili olarak anlaşmayı engellediğini açıkladı.

Yetkili , Başbakan Benjamin Netanyahu , istifasından iki hafta önce Mattis ile konuştu. Netanyahu , Mattis ten  ABD  nin anlaşma şartlarını yumuşatmasını istedi. Mattis ise Netanyahu’ya  İsrail  için birkaç konuda esneklik gösterildiğini , ancak bu anlaşmayla ilgili herhangi bir şeyin yapılamayacağını ve bu sebeple  Hırvatistan  dan özür dilemesini ve yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi.

İsrail in ,  Hırvatistan  ı uçakları almaya ikna etme çabalarının bir parçası olarak F-16 ları gelişmiş  İsrail  yapımı elektronik sistemlerle donatmak istemesinin Trump yönetimini kızdırdığı bildiriliyor. 

Hırvatistan Savunma Bakanı Damir Krsticevic geçtiğimiz Temmuz ayında F-16 savaş uçaklarını incelemek için İsrail’i ziyaret etmiş ve İlk iki uçağı 2020 yılında  Hırvatistan  semalarında görmeyi arzuluyoruz. Bu tedarik  Hırvatistan  Hava Kuvvetleri için ileriye yönelik büyük bir teknolojik adımdır. İsrailli pilotların sahip oldukları bilgi ve tecrübeyi Hırvat pilotlarla paylaşmaları bizim için çok önemlidir açıklamasında bulunmuştu.

Hırvatistan , F-16 ları hizmetteki eski Sovyet yapımı Mikoyan MiG-21 uçaklarının yerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =