Skandal... Ve Müslümanlar adım attı

DİTİB , "Terör parası Almanya'daki camileri nasıl finanse ediyor?" başlıklı haberinde Köln Merkez Camisi'nin fotoğrafını kullanan Alman Bild gazetesine karşı hukuki yollara başvuracağını açıkladı.

haber7
0

Genel Merkezi  Almanya  nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği nden (DİTİB) yapılan yazılı açıklamada , Bild gazetesinin haberinin basın ahlak ilkelerini ihlal ettiği vurgulandı.

Gazetenin , camiler ile terör arasında bağ kuran taraflı ve maksatlı manşetlerinin Müslümanlar arasında derin bir şaşkınlığa neden olduğu belirtilen açıklamada , "DİTİB olarak , Bild gazetesinin yazı işlerinin derhal bu art niyetli çarpıtmayı düzelterek manşetin yayımlandığı aynı yerde belirgin bir şekilde haberi tekzip etmesini talep ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada , basın ahlak ilkelerinin birinci maddesinde yer alan "Hakikate olan saygı , insan onurunun korunması ve kamuoyunun gerçeğe uygun olarak bilgilendirilmesi , basının en üst derecedeki görevi ve sorumluluğudur" ifadesi hatırlatıldı.

Basın ahlak ilkelerinin "en kaba şekilde ihlal edildiği" vurgulanan açıklamada , "Bundan dolayı Alman Basın Konseyi nezdinde şikayette bulunacağız" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca suçun ağırlığı sebebiyle DİTİB in hukuki yollara başvuracağı belirtilerek "Suçun ağırlığı sebebiyle Bild gazetesine karşı DİTİB , itibar ve imajının zedelenmesi gerekçesiyle hukuki yollardan hakkını arayacaktır" ifadesine yer verildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =