Yapı denetim kuruluşları elektronik ortamda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan  Yapı  sahipleri ile  Yapı  denetimi hizmet sözleşmesi imzalayacak  Yapı   denetim  kuruluşlarının  elektronik   ortamda  belirlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlendi.

haber7
0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ndan alınan bilgiye göre , 11.05.2018 tarih ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun un bazı hükümlerinde değişikliğe gidildi.

Değişikliğe göre özel binaların yapımını denetleyecek  Yapı   denetim  kuruluşlarının Bakanlıkça  elektronik   ortamda  belirlenmesi , düzenlemelerin 1 Ocak 2019 tarihinde itibaren yürürlüğe girmesi hükme bağlandı.

Bu kanun değişikliğinin uygulanmasına yönelik detayların , usul ve esaslarının açıklandığı yönetmelik değişikliği ve ilgili tebliğ bugünkü Resmi Gazete de yayımlandı.

Bu kapsamda , getirilen en büyük yenilik , sektörde yer alan bütün aktörlerin sistemin en çok sorunu olarak üzerinde konsensüs sağladığı  Yapı   denetim  kuruluşu ile  Yapı  müteahhitleri arasında mevzuata aykırı şekilde kurulan ticari bağ nedeniyle ortaya çıkan  denetim  zafiyetini ortadan kaldırmaya yönelik olarak , hangi yapıda hangi  Yapı   denetim  kuruluşunun görevlendirileceğinin Bakanlıkça  elektronik   ortamda  belirlenmesi oldu.

Konuya ilişkin hazırlanan tebliğ uyarınca ,  Yapı   denetim   kuruluşları  , her ilde  Yapı  Denetimi Uygulama Yönetmeliği ile belirlenen üç  Yapı  grubu için ayrı ayrı sıralanacak ve ilk sıralama noter huzurunda yapılan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =