'YPG/PYD'ye karşı bakış açım değişti'

Hollandalı gazeteci Rena Netjes , Türkiye-Suriye sınırında görev yaptığı dönemde Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacılara neden kaçtıklarını sorduğunu ve "YPG'den kaçtık" ve "evleri

haber7
0

Gazeteci Netjes , terör örgütü PYD/PKK nın bölge halkına uyguladığı baskı ve insan hakları ihlallerini AA muhabirine değerlendirdi.

 

 

Türkiye ye sığınan çok sayıda Suriyeli , Suriyeli Kürt ve  Suriye  deki Kürt siyasilerle röportaj yaptığını belirten Netjes , "Yaptığım röportajlardan sonra YPG/PYD ye bakışım değişti.  DEAŞ  e  karşı  mücadelesinden dolayı  YPG  nin iyi olduğunu zannediyordum. 2016 Mart ta  Kilis  sınırında iken  Türkiye  ye gelen Suriyeli mültecilere neden kaçtıklarını sorduğumda  YPG  den kaçtık ve evlerimize el koydular demeleri beni şaşırttı. Gaziantep ve  Kilis  te karşılaştığım Suriyeli Kürt mülteciler de benzer hikayeler anlattı" ifadesini kullandı. 

Netjes , Türkiye-Suriye sınırında çoğunlukla Suriyeli Kürtler ile görüştüğünü belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Diğer partilerdeki Suriyeli Kürt siyasetçilerden anladığım  YPG/PYD  tarafından üyeleri esir alınıyor , ofisleri kapatılıyor ve  Cenevre  deki barış görüşmeleri için bölgeyi terk etmeleri engelleniyor.  YPG/PYD  nin Esed ile anlaşma yapmış olması , Kürt siyasi partilerin çeşitliliği ve  Suriye  deki diğerleri açısından kapsayıcı bir gündeme sahip olmaması yönünde Suriyeli Kürtlerin itirazları var." 

 

 

Terör örgütü PYD/PKK nın bölge halkına uyguladığı baskı ve insan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =