Muratlı Barajı rekorunu kırdı

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan ilk baraj olan  Muratlı   Barajı  2018 yılında kendi  rekorunu  kırdı. Borçka  Barajı  ise hedefi tutturarak milli bütçeye 250 milyon TL katkı sağladı

haber7
0

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı  Muratlı  köyünde kurulan ve Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan ilk baraj olan  Muratlı   Barajı  2018 yılında planlamada öngörülen 444 milyon kilowatt/saat enerji üretimini geçti. 1999 yılında inşaatına başlanılan ve 2005 yılında dönemin Başbakanı , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan  Muratlı   Barajı  kendi  rekorunu  kırarak yaklaşık 450 milyon kilowatt/saat enerji üretimini yaptı. Temelden yüksekliği 49 metre olan baraj 2018 yılında milli bütçeye yaklaşık 100 milyon TL katkıda bulundu.

BORÇKA BARAJI NDA HEDEF TUTTU Artvin de Çoruh Nehri üzerinde kurulu olan Borçka  Barajı  nda ise planlanan hedef tuttu. 2018 yılında üretilen enerji 1 milyar kilowatt/saati geçerek planlamada öngörülen enerji üretimine ulaştı. Barajın milli bütçeye yaklaşık 250 milyon TL katkısı oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =