Sinop'ta füze atışları yapıldı

Savunma Sanayi Başkanlığı(SSB) , Atmaca füzesini Sinop’ta bugün test etti. Atışlar , Sülükgölü mevkisindeki eski radar üssünde , Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Roketsan) tarafından yapıldı.

haber7
0

Füze test atışlarının yapıldığı bölgede  Sinop  Emniyet Müdürlüğü geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı. Atışların yapıldığı saatlerde bölgeye giriş ve çıkışlar polis tarafından kapatıldı.

 

 

Aynı zamanda balıkçıların denize açılması da yasaklandı. 

ESKİ RADAR ÜSSÜNDEN TEST ATIŞLARI

 

 

Atışlar , soğuk savaş yıllarında ABD tarafından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ne (SSCB) karşı dinleme amaçlı kurulan ve 1992 yılında kaldırılan Sülükgölü mevkisindeki eski radar üssünde ,  ROKETSAN  tarafından yapıldı. 

Savunma Sanayi Başkanlığından yapılan açıklamada , Atmaca füzesinin test atışının bugün Sinop’ta yapılacağı duyurulmuştu. ATMACA FÜZESİ

Satıhtan Satha Güdümlü Mermi Tedariki (Atmaca) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi Savunma Sanayi Başkanlığı ile  ROKETSAN  A.Ş. arasında geçen ay imzalanmıştı. Atmaca Projesi , Deniz Kuvvetlerinin MİLGEM platformlarında konuşlandırılacak gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacına yönelik başlatıldı. Atmaca seyir füzeleri  ROKETSAN  , atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar Aselsan tarafından yerli imkânlarla geliştirildi. İmzalanan sözleşme kapsamında da füzelerin seri üretimleri  ROKETSAN  , atış kontrol sistemi ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =