Sudan'da protestolar yayılıyor! Ohal ilan edildi

Sudan'da ekonominin kötü gidişatını protesto etmek için 4 gündür düzenlenen ve başkente sıçrayan gösteriler ülkenin güney ve kuzey kentlerinde devam ediyor.

haber7
0

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre , ülkede geçen çarşamba gününden bu yana devam eden gösteriler bugün ülkenin kuzeyindeki Berber ve Cezire Aba ile güneyindeki Er-Rahad kentlerinde sürüyor. 

Görgü tanıkları , Rahad kentindeki , göstericilerin burada tabanı bulunan iktidardaki Ulusal Kongre Partisi ne ait binayı basarak , ateşe verdiklerini söyledi.

Parti binasının ateşe verilmesinin ardından , Rahad ın yer aldığı Kuzey Kordofan vilayetinde olağanüstü hal (OHAL)  ilan  edildi. 

Bu kararla ,  Ohal  in ilan edildiği vilayet sayısı 5 e yükseldi.

Sudanlı yetkililer daha önce Beyaz Nil , Dangola , Gadarif ve Atbara kentlerinde  Ohal   ilan  etmişti. 

El-Ensar Kabilesi nin kalesi olarak bilinen Cezire Aba kentinde de daha önceki gösterilerde hayatını kaybeden eylemcinin cenaze töreni düzenlendi. Törene katılanlar defin işleminin ardından hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

Berber kentinde de 3 üncü gününe giren gösteriler devam ediyor.

ANİDEN PATLAK VEREN GÖSTERİLER

Atbara ve Port  Sudan  gibi kentlerde çarşamba günü başlayan ve perşembe günü başkent Hartum a sıçrayan gösterilerde eylemciler , doların aşırı yükselmesi nedeniyle ekmek , yakıt , tüp gibi ürünlerde görülen aşırı fiyat artışı ve ekonomik krizi protesto ediyor.

Sudan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =