AB, tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklıyor

Avrupa Birliği (AB) , denizlerdeki atıklarla mücadele için en sık karşılaşılan  tek   kullanımlık   plastik   ürünleri  2021 yılından itibaren yasaklayacak.

haber7
0

 AB Komisyonu , denizler ve kıyılarında en çok bulunan  tek   kullanımlık   plastik  atıkların kullanımını yasaklamaya yönelik düzenleme hakkında Avrupa Parlamentosu (AP) ve  AB  Konseyi arasında siyasi uzlaşı sağlandığını açıkladı.

 

Buna göre , uygun alternatiflerin bulunduğu  tek   kullanımlık   plastik  ürünler , 2021 yılından itibaren piyasalardan yasaklanacak. Plastik kulak pamukları , çatal-bıçak setleri , tabaklar , pipetler , içecek karıştırıcılar , balon çubukları ve gıda kapları  AB  ülkelerinde kullanılmayacak.

 AB üyesi ülkeler , 2025 yılına kadar  tek   kullanımlık   plastik  şişelerin yüzde 25 ini , 2030 a kadar da yüzde 30 unu geri dönüştürmek zorunda olacak.

 

Sigara filtrelerini üretenler , ürünlerinin atık ve temizlik maliyetlerini karşılamaya katkı sağlayacak.

Uzlaşının yasalaşması için AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu nun resmi onayı gerekiyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =